053-7102700
מוקד ייעוץ והזמנות
stat view

כתבה מטולה

 עוד על צימרים בצפון הארץ הממוקמים בגליל העליון במטולה: מטולה היא מועצה מקומית ומושבה בגליל העליון והיישוב הצפוני ביותר במדינת ישראל. שטח השיפוט של המועצה הוא כ-10,000 דונם והיא שוכנת על גבעה בגובה 550 מטרים המשקיפה על הרי הגליל והחרמון.   כיום מונה אוכלוסיית  מטולה 1,500 תושבים (לפי נתוני הלמ"ס לסוף שנת 2006).

 מקור השם מטולה אינו ידוע. ייתכן כי השם הגיע מהמילה "טללים" המתארת את פוריות הקרקעות באזור. סברה נוספת היא כי איכרי המושבה בחרו את השם בעקבות שמו של הכפר הדרוזי שקדם להם על הקרקע - אומתאללה. סברה שלישית היא כי השם בא מהמילה "תל" המתארת את הגבעה עליה נוסדה המושבה (שמה של המושבה בימיה הראשונים נכתב כ"מתולה").   

 מטולה היא מושבה ותיקה ורבת תהפוכות. היא נרכשה  בשנת 1893 ביוזמת חברת יק"א והברון רוטשילד מערבי נוצרי מצידון בשם ג'בור בֵּיי. בשטח שנרכש ישב בעבר כפר דרוזי בשם אומטולה  ולאחר רכישת הקרקע, הצטרפו מספר יהודים מישובי הגליל וצפת לכפר הדרוזי.

 בשנת 1895 פרץ המרד הדרוזי כנגד השלטון הטורקי והדרוזים שבכפר הצטרפו למרד ובכך בא הקץ על היישוב המשותף. המושבה מטולה הוקמה ב-17 במאי 1896 ויושבה על ידי 59 משפחות ממושבות הברון השונות (בעיקר ראשון לציון וזכרון יעקב).

בסיום מלחמת העולם הראשונה הועברה מטולה לשליטה הצרפתית בלבנון ובשנת 1923 הועברה לידי השלטון הבריטי.  לאחר מלחמת השחרור הועברו הקרקעות החקלאיות של איכרי מטולה   לשטח לבנון וזאת במטרה להפסיק את פעולות האיבה שמהם סבלו תושבי המושבה.  

רבים מתושבי מטולה מתפרנסים מתיירות צימרים וכן מהפעלת בתי הקפה והמסעדות הרבות לאורך רחוב הראשונים.

למחפשי הצימרים האיכותיים מציע אתר הפסגה צימרים רבים ואיכותיים במטולה.

"על מפלים" הוא צימר שכזה. הצימר הרומנטי, שגובל במפלי התנור הוא פנינה אמיתית בנוף הצימרים בארצנו, לאורחי הצימר בחורף נשמעת המיית המפל מרחוק ממש כמו שוויצריה הרחוקה.

 צימר נוסף במטולה באתר הפסגה הוא "הבית של זהר"

הבית של זהר הוא צימר שנבנה על ידי אדריכל צימרים מוסמך וככזה הוא מציע לאורחיו תכנון מוקפד ואירוח ברמה גבוהה

עוד בפסגה- בית שלום. בית שלום הוא מלון בוטיק יוקרתי הבנוי בבית בן למעלה ממאה שנה ומציע לאורחיו אוירה בנוסף לאינטימיות מפנקת.

לאורחי הצימרים שרוצים לטייל בסביבה יש הרבה מה לעשות.

בתחומי המושבה תוכלו לטייל ב נחל עיון והמפלים: "מפל הטחנה" ו"מפל התנור"עוד תוכלו להנותמ "מרכז קנדה" מרכז ספורט ונופש הכולל משטח החלקה על הקרח. או אולי תרצו לבקר בתל ארכאולוגי גדול תל אבל בית מעכה.  

תגובות על הכתבה

randomness