053-7102700
מוקד ייעוץ והזמנות
stat view

מכמנים

 מכמנים הוא יישוב קהילתי בעל אופי כפרי הממוקם בגליל התחתון. מבחינה מוניציפאלית שייך היישוב למועצה אזורית משגב.  היישוב מצוי על הר כמון ההר הגבוה ביותר בהרי הגליל  התחתון (כ-600 מטר) דרומית לכרמיאל  וגובהו  בממוצע של ‎439‏ מטר מעל פני הים.

ההר צופה על רוחב כל הכתף של מדינת  ישראל: מהים במערב ועד להרים המשתפלים אל הכנרת ממזרח.

תאריך ייסוד ותחילת ההתיישבות במקום הנוכחי הוא  1980. התנועה המיישבת: התאחדות האיכרים. כיום במכמנים חיים 299 תושבים, כ -67 משפחות (לפי נתוני הלמ"ס נכון לדצמבר 2006)

 הישוב נמצא בהליכי התרחבות ואמור למנות, עם סיום פיתוחו המלא, כ-150 משפחות , חלקן מפעילות צימר אחד או מספר צימרים, המכוונים וגם קולעים למגוון טעמים ואפשרויות.

משמעות השם מכמנים (לעיתים מכונה המקום גם מצפה מכמנים) היא דברים נסתרים. ואכן, במכמנים ישנם הרבה צימרים נסתרים, רומנטיים לזוגות שמחפשים פרטיות. 

ראויה לציון היא בקתת גור בחורש המוצגת  באתר הפסגה. הצימר הוא צימר מבודד, מפנק ורומנטי והמתארחים בו יזכו למנה נדיבה של פינוק והנאה.

לנופשים חובבי ההיסטוריה , להלן כמה פכים קטנים ועובדות שכדאי לדעת: מבחינה היסטורית, ההתיישבות על הר כמו היא רבת שנים. מכיוון שהאזור הוא טרשי בעיקרו, לא נבנו יישובים גדולים באזור אך קיימות עדויות רבות בשטח המעידות על יישוב עתיק באזור.

 על מדרון נחל כמון קיים אתר בן ארבעה דונמים. באתר נמצאו חרסים המעידים על יישובו בתקופת הברונזה הקדומה א' (אלף רביעי לפנה"ס), הברזל ב' (מאה 10-9 לפנה"ס) ובתקופה הפרסית (שיבת ציון). גם בימי בית שני, היא התקופה הפרסית, זמן שיבת ציון קיימות עדויות ליישוב במקום.  

מזמן התנחלות שבטי ישראל ועד ליצירת גבולות ישראל בגליל  נראה כי הר כמון וסביבתו היו חלק מנחלת שבט נפתלי  גם אם נלך הלאה בשנים ,עדויות היסטוריות מראשית התקופה העות'מאנית מצביעות על יישוב דליל, מועט ובלתי-יציב על הר כמון. 

 לחובבי האוכל- ניתן להתארח אצל בבית האוכל היפני של טאיקו, אומנית הקימונו,  במצפה מכמנים, להתארח בחוות "רום בכמון", לשבת ב"עין כמונים" ועוד ועוד.

לטיילנים שבכם כדאי לדעת כי קיימות אפשרויות לטיולים רבים באזור ובעלי הצימר ישמחו לספק לכם מידע אודותם.

תגובות על הכתבה