053-7102700
מוקד ייעוץ והזמנות
stat view

שדמות דבורה

מושב שדמות דבורה נוסד בערב שבועות ה'תרצ"ט (23 במאי 1939) על אדמות הכפר הערבי "שערה", שקנתה פיק"א בשנות העשרים. שדמות דבורה נוסד כמושב בהתיישבות חומה ומגדל על ידי חלק מחברי המושב השיתופי מולדת, עיקרם עולים מגרמניה, ששאפו לחיות במושב עובדים. תחילה נקרא היישוב בשם "עומר" כשם הגרעין שהקימו, אולם בהמשך שונה שם היישוב ל"שדמות דבורה" על שם דורותי (דבורה) דה רוטשילד אשת ארמנד ג'יימס דה רוטשילד שכיהן כנשיא פיק"א (לאחר שמונה לתפקיד זה ב-1924 על ידי אביו הברון אדמונד ג'יימס דה רוטשילד), שמכספו נקנתה אדמת המושב, וגם כשם דבורה הנביאה, שבאזור זה כינסה את שבטי ישראל למלחמה בכנענים.

 

במשך שבע שנים חיו התושבים בתוך החומה מול הכפר הערבי העוין שערה בצידו השני של הואדי, רק לאחר סיום מלחמת העצמאות במהלכה תושבי שערה ברחו לארצות ערב וכפרם הוחרב, התושבים היו בטוחים מספיק בשביל להתחיל לגור מחוץ לחומה. בעקבות כך בסוף שנות הארבעים ותחילת שנות החמישים חולקו נחלות לכל תושבי שדמות דבורה מתוכן הופשרו חלק מהאדמות לבנייה בהם הקימו התושבים משקים חקלאים לכל משפחה בעוד ששאר אדמות המושב חולקו בין התושבים לעיבודים חקלאיים.

 

במהלך שנות השבעים הופשרו קרקעות לבנייה במסגרת הרחבת שדמות דבורה בחלקו הדרומי של המושב ונמכרו לבני התושבים הוותיקים של היישוב כמו גם לתושבים חדשים.

 


תגובות על הכתבה

randomness